Pioneers in the industry, we offer 500g brass nagpari hand bell and 400g brass nagpari hand bell from India.
₹ 710 / Kg Get Latest Price
| Bell Height | 7.5 cm |
| Weight | 500g |
| Sound Type | Loud |
| Color | Golden |
| Handle Design | God Idol |
| Usage | Temple |
| Finish | Mirror Polish |
| Brand | Shree Girraj Ji |
| Grip Type | Round |
| Material | Brass |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 585 / Kg Get Latest Price
| Bell Height | 7.5 cm |
| Weight | 400g |
| Sound Type | Loud |
| Color | Golden |
| Handle Design | God Idol |
| Usage | Home, Temple |
| Finish | Mirror Polish |
| Brand | Shree Girraj Ji |
| Material | Brass |
Minimum order quantity: 50 Kg
400g Brass Nagpari Hand Bell is an indian bell used in hindu rituals.The same term is also used to describe Buddhist bells,A clapper is attached yo the inside and the bell makes a high -pitched sound when rung
Rishabh Mittal (CEO)
Kishan Narayan & Sons
Bara Bazar
Jalesar - 207302, Etah, Uttar Pradesh, India